niedziela, 8 kwietnia 2012

Wielkanoc 2012

Dzisiaj Wielka Sobota, ostatni dzień Triduum Paschalnego.

Za oknami pojedynek zimy z wiosną (temperatura ok. 5'C) a w domach ostatnie przygotowania do Świąt Wielkanocnych.

Na ulicach pustki z wyjątkiem dróg prowadzących do kościołów.
W ciągu dnia całe rodziny podążają ze "święconką" w kolorowo przybranych koszyczkach.

Święconka (w niektórych regionach Polski – święcone) – to nazwa pokarmów święconych w Kościele katolickim w Wielką Sobotę. Święcone oznacza również uroczyste śniadanie wielkanocne.
Święcenie potraw w Wielką Sobotę niegdyś odbywało się na dworach szlacheckich, ponieważ poświęcone musiało być wszystko, co miało znaleźć się na świątecznym stole. Czynność ta jednak zajmowała zbyt wiele czasu proboszczom, biskupi stopniowo wprowadzili zakaz święcenia pokarmów w domach i zwyczaj ten przenieśli do kościoła.

W koszyczku wielkanocnym nie może przede wszystkim zabraknąć jajek (symboli nowego życia), w postaci kolorowych pisanek, kraszanek; baranka (dawniej formowanego z masła (lub ciasta) w specjalnych formach, później cukrowego i z chorągiewką z napisem Alleluja, obecnie często z czekolady), a symbolizującego umęczonego Chrystusa; soli (która miała chronić przed zepsuciem). Poświęcić należy również: chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne. Koszyczek, najczęściej z wikliny, przystraja się listkami barwinka (bukszpanu).

Koszyczki z potrawami przygotowane do święcenia w kościele garnizonowym
Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Szamarzewskiego
Święcenie potraw przy kościele Najświętszego Serca Jezusa
przy ul. Kościelnej
Wieczorem większość z nas w spokoju i zadumie odwiedza kościoły aby pomodlić się przed Grobem Pańskim.
Tradycja budowania Grobów Pańskich sięga średniowiecza, a zapoczątkował go złożony z duchownych i rycerzy Zakon Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, zwany w Polsce miechowitami (od Miechowa, gdzie znajdowała się główna siedziba tego zakonu).
Groby powstają w Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego, a odsłaniane po liturgii Męki Pańskiej. Najświętszy Sakrament przenosi się wtedy do Grobu Pańskiego, gdzie następuje jego wystawienie w monstrancji nakrytej przezroczystym białym welonem, symbolem całunu Jezusa.

Grób Pański w kościele św. Jana Vianney
na Sołaczu
Grób Pański w kościele Najświętszego Serca Jezusa
przy ul. Kościelnej
Żołnierze pełniący wartę przy Grobie Pańskim w kościele
Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Szamarzewskiego 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz